Již kdysi dávno vedla okolo řeky pod Bítovem důležitá cesta a pod hradem nestála vesnice, ale jenom jednoduchá chatrč a zelené jezero. Chatrč obývala rybářka se svou dcerou, kterou vroucně milovala a znamenala pro ni celičkou radost světa. Jednou se však dítě rozeběhlo na skalnatý sráz nad jezerem, uklouzlo a zřítilo se ze skály. Mrtvé tělíčko vyplavila voda na břeh a rybářka se nesmírně zarmoutila a udeřila ji zničující rána. Z tak velké bolesti zešílela a její šílený smích a křik se rozléhal mezi skalami. Veškerou svou lásku od nynějška věnovala kočkám. Chránila je před zimou a vlky, také je krmila. Během noci kočky dováděly na jezerním břehu a jejich vřískot se rozléhal celým údolím. Jednou večer jel kolem hradní pán s dcerou na člunu, ale dívka se strašlivě vyděsila z kočičích zvuků. Rytíř nelenil, vyndal luk a začal zabíjet kočky. Šílená rybářka vyšla z chatrče a hrozně se zlobila nad mrtvými miláčky. Nenávistně řvala na pána a slibovala pomstu. Jak šel čas, musel se otec vydat do boje a nechal dívku na hradě samotnou. Přikázal jí, aby nechodila k jezeru, ale neposlechla ho. Rybářka si na ni počkala a shodila nevinné děvčátko ze srázu. Po svém návratu rytíř tušil, co se stalo a našel svojí dceru mrtvou. Mezi blesky a hromy se ozýval děsný smích rybářky. Říkala,“ „Za kočky jsem si vzala dceru!“. Pán z hradu Bítov ženu hrozně proklel a v ten moment zmizela i s jezerem.
V dřívějších časech se pošta vozila do Bítova z Vranova. Pošťák jezdil na koni, měl v tašce dopisy a balíčky svázané do uzlíku. Panoval zrovna podzim, když je okolo stařenky pracující na poli u vranovské cesty. Babička kopala brambory v sychravém počasí, zrovínka se na krajinu snášela mlha, když uslyšela dusot kopyt. Podívala se na cestu a spatřila na cestě pošťáka. Hned ji napadlo, že už přece dnes poštu roznášel a navíc bylo pozdě. Zakřičela tedy: „Kde tě tady čerti berou?“ A v ten moment se pošťákova hlava skutálela na zem. Vypadalo to, jakoby ji někdo sťal mečem. Zjevení hned zmizelo…
Stalo se to prvního června 1738. Brzy ráno se vypravil kdousovský farář Jan Stallhofer na procházku až k hradu Bítov. Měl zde sloužit svatou mši pro hradního pána a ostatní na hradu. Tehdejší majitelé Daunové si kněze velmi oblíbili a rádi naslouchali historkám otce Jana o cestování po světě, které absolvoval ve svém mládí. Jak tak šel, pozoroval orosené listy stromů a poslouchal ptačí zpěv a nic nerušilo jeho poklidné našlapování do země. Po skončení bohoslužby zašel do hradní komnaty se občerstvit a trochu si povyprávět. Pustil se do líčení různých až neuvěřitelných příběhů a zážitků s cizími lidmi. K tomu popíjel víno. Po večeři se konečně vydal na zpáteční cestu, když se spustil déšť. Nakonec ještě chvilku posečkal a počkal až se deštík přežene. Pak vyrazil údolím, kde se musel prodírat neprůhlednými mlžnými mraky. Věřil, že cestu dokonale zná, i když neviděl na krok.
Najednou se mu ale podklouzla noha a sjížděl po skále dolů. Jeho pád skončil v měkké trávě na břehu Želetavky. Postavil se, vyřkl modlitbu a slib. Věřil, že nad ním bděla Boží ochranná ruka a tak nechal na cestě postavit sochu anděla strážného. I dnes ji můžete vidět.
Kde leží Bítov?
Zajímavá místa v okolí
Fotogalerie
Copyright © - Region-tour.cz, s. r. o.