Hrad Bítov

Prohlídkové okruhy

Palác – I. hlavní okruh

Při prohlídce jsou pro vás připraveny ke zhlédnutí interiéry s novogotickou iluzivní výmalbou. Projdete sály a salónky v přízemí a v prvním patře. Nechybí dobový nábytek různých slohů. Ke zvláštnostem patří sbírka osvětlovadel z kolorovaného plechu a obsáhlá zoologická sbírka zvířat a trofejí od  nás i z cizích krajů. Dali ji dohromady bratři Vladimír a Otakar z Daunu díky svým cestám takřka po celém světě. Zvířata miloval i baron velkoprůmyslník Jiří Haas z Hasenfelsu. Pustil se do založení soukromé zoologické zahrady a rozšířil sbírku bratří Daunů – najdete v ní 51 vycpaných psů nejrůznějších ras. Dále vás čeká objevování prostor hradní panské kuchyně. 

Prohlídka trvá přibližně 50 minut.

Zbrojnice – II. okruh

Prohlídka s průvodcem trvá okolo půl hodiny. Zbrojnici najdete na místě, kde se již ukládaly zbraně během 18. století. Základ sbírky tvoří zbraně zbraně z doby majitelů Jankovských z Vlašimi. K vidění jsou plané zbraně, opakovací zbraně, vzduchovky, větrovky  a zadovky. Nechybí ani ukázky středověkých zbraní – hradební pušky, meče z 15. století a kopí z 11. století. rozmístění exponátů na vás bude působit stejně, jako když se ocitnete v rytířské síni před několika stoletími. V orientální části najdete  zbraně a předměty z islámského regionu.

Hradní vězení, hladomorna, mučírna – III. okruh

Prohlídka s průvodcem. Břitová věž je nejstarší kamennou stavbu na hradě a zároveň místem, kde se podíváte na třetí prohlídkový okruh – na vězení, hladomornu a mučírnu. Vězení s hladomornou tady fungovalo od roku 1679 a věznili se lapkové a poddaní s nějakými vroubky. Spatříte vězeňské kobky a v mučírně si můžete repliky nástrojů vyzkoušet na vlastní tělo. Tuto věž původně obývala hradní posádka a o něco později se sem soustředilo skladiště střelného prachu.

Vstup do hradu – okruh IV.

Čtvrtý okruh můžete procházet volně bez průvodce. Podíváte se na nádvoří, do novogotické kaple a do zahrady barona Jiřího Haase. Rovněž máte umožněn přístup do prostoru, kde se konají sezónní výstavy na různá témata. Čekají na vás také správné „erbovní bestie“. Příšery jsou rozmístěny ve sklepení dřívějšího pivovaru. Z erbů na vás budou vykukovat mýtické bestie, mezi jinými draci, bazilišci, Kentaur, Pegas a mnoho jiných. Během prohlídky vás bude doprovázet i ozvučení.

hrad Bítov

Zahrada a ZOO na hradě Bítov

V zahradě najdete několik informačních panelů, které vás seznámí s posledními majiteli rodiny Haasů, s historií hradu a obce Bítov. Na panelech spatříte historické fotografie. Jestliže si zakoupíte vstupenku aspoň na jeden ze čtyř nabízených hradních okruhů, máte vstup do zahrady zdarma. Zvířata byla umístěna do roku 2010 v zahradě barona Jiřího Haase. Nově se můžete na zvířata podívat u hradního parkoviště.

Výstavy

Každoročně se témata výstav obměňují. Podívat se můžete na ukázky s historickými náměty a na moderní umění.

Panel pro sdílení

facebook twitter

Kde leží Bítov?

Hrad Bítov

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Hrad Bítov Hrad Bítov Hrad Bítov Hrad Bítov

Mapa stránek | Kontaktní formulář