Hrad Bítov

Zámek Vranov nad Dyjí

Na místě dnešního zámku stál v 11. století vybudovaný obranný hrad, který měl především zabránit vpádům z rakouského území. Mezi majiteli se objevují jména mnohých šlechtických rodů a nechybí ani Lichtenburkové. V roce 1614 získali panství Althanové. Barokní zámek vznikl koncem sedmnáctého a začátkem 18. století. hrad byl přestavěn s pomocí architekta Johanna Bernarda Fischera z Elrachu.

Zámek Vranov nad Dyjí má pro návštěvníky připraveny čtyři prohlídkové okruhy. V prvním si prohlédnete zámecké interiéry se takřka třiceti pokoji a jinými prostory. Historický nábytek a jiné zařízení doplňuje ukázka z výrobků slavné vranovské továrny, kde se vyráběly kameninové výrobky. Hlavní okruh zabere necelou hodinu. Další prohlídky nabízí zhlédnutí zámecké kaple, výstavy v bývalé kočárkovně a zámecké zahrady. Uvnitř zámku se na prohlídkách podíváte do sálu předků, na expozici keramiky, na bydlení šlechticů na přelomu 18. a 19. století.

Pod zámkem spatříte barokní vodní mlýn.

Vranovskou továrnu na keramiku založil Josef Weiss roku 1799. Později koupil panství Stanislav Mniszek. Zdokonalil technologii a výroba rostla. Nejskvělejší období měla firma ve třicátých a čtyřicátých letech 19. století, kdy se výrobky vyvážely do zahraničí. Mezi poptávanými výrobky se řadily kuřácké, toaletní, jídelní a psací soupravy, vázy s tiskem, květináče a ohřívače. Používaným motivem na předmětech byl vranovský zámek. Firma měla mlýn na hlínu, čtyři pece a 25 kruhů. Ročně se vyrobilo i sedm a půl tisíce kusů nádobí. Ovšem porcelánová výroba zlevňovala nastaly nepříjemné časy. K uzavření továrny došlo v roce 1882.

Panel pro sdílení

facebook twitter

Kde leží Bítov?

Hrad Bítov

zobrazit větší mapu

Fotogalerie

Hrad Bítov Hrad Bítov Hrad Bítov Hrad Bítov

Mapa stránek | Kontaktní formulář